Wina deserowe

Wina deserowe to słodkie i pyszne trunki, które najlepiej smakują sączone „po angielsku”, czyli podane „solo”, bez towarzyszącego mu dania. Wina deserowe to deser sam w sobie, są to przede wszystkim wina słodkie. Zdecydowaną większość z nich najprzyjemniej jest sączyć w towarzystwie schłodzonych owoców. Świetnie komponują się jednak z lekkimi deserami w letnim wydaniu, przy czym jednak warto pamiętać, że to dość słodka kompozycja i warto ją przełamać na przykład nieco bardziej kwaskowym aromatem owoców w deserze. Są jednak takie wina, które zaskakują swoją złożonością. Tam, gdzie winogrona dojrzewają długo, w owocach nadbudowują się także inne nuty – wszak nie tylko cukier odkładany jest w winogronach. Stąd w niektórych winach słodkich obecność specyficznych, nieco ciężkawych i niespodziewanych nut tła. W żadnym razie nie psują one wrażenia, ale pamiętaj o tym, kiedy usłyszysz od domorosłych znawców, że prawdziwy miłośnik wina docenia tylko trunki wytrawne. Otóż nie – słodkie też mają potencjał, by zachwycić nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Czytaj dalej…

Wino deserowe – rodzaje?

W Niemczech absolutnym królem słodkich win jest riesling. Najlepsze produkuje się w Dolinie Mozeli i w Rheingau. We francuskiej Alzacji riesling jest równie ważny – razem z gewurztraminerem i pinot gris. W Dolinie Loary powstają wybitne słodkie wina z chenin blanc, na przykład w apelacjach Vouvray, Bonnezeaux, Montlouis czy Quarts de Chaume. W Bordeaux, w apelacji Sauternes produkuje się słodkie wina ze szczepów sémillon, sauvignon blanc, sauvignon gris i muscadelle. W białych słodkich winach z Rivesaltes na południowym zachodzie Francji dominują z kolei muskat aleksandryjski i Muskat blanc a petit grains. Z kolei w węgierskim Tokaju wspaniałe słodkie wina, powstają przede wszystkim na bazie furminta i hárslevelű. We włoskim Veneto ze szczepów corvina, corvinone i rondinella tłoczy się słynne amarone i recioto. W Apulii wytwarza się słodkie primitivo, na Sycylii – zibbibo. Vin santo to z kolei specjalność Toskanii, która powstaje ze szczepów trebbiano i malvasia.

Deserowe wino portugalskie?

O winie portugalskim mówi się, że ma swoją duszę. Bogactwo smaków i aromatów, jakiego doświadczymy, kosztując trunków z Portugalii, zawdzięczamy przede wszystkim różnorodności tamtejszego klimatu. Wina z Portugalii charakteryzują się mocnym charakterem. Zostawiają długo na języku smak oraz posiadają zwiększoną zawartość alkoholu to znaki rozpoznawcze najpopularniejszych rodzajów portugalskiego wina: porto, oraz madery. Winną wizytówką Portugalii jest kojarzone przez chyba każdego porto. Z reguły jest to wino słodkie bądź półsłodkie, produkowane z dodatkiem destylatu winnego, który wzmacnia zawartość alkoholu. Wina porto zawierają do 20 procent alkoholu. Stolicą czerwonego wina portugalskiego jest malownicza dolina Douro – pierwszy, oficjalnie wyznaczony region winiarski na świecie. Wyróżnia się trzy rodzaje porto, w zależności od długości leżakowania: klasyczne Ruby, nieco łagodniejsze Tawny oraz najdłużej leżakujące, Late Bottled Vintage, chwalące się dojrzałym bukietem i pochodzące z najlepszych roczników. Drugą, wyjątkową dla Portugalii odmianą wina jest madera, nazwana od wyspy, na której jest produkowana. Do jej produkcji wykorzystuje się lokalną odmianę tinta negra, dającą w rezultacie długowieczne wino o słodkim smaku. Podobnie jak porto, także i madera jest winem o zwiększonej zawartości alkoholu. Znakiem rozpoznawczym madery jest jej, wspomniana już, długowieczność – uważa się ją często za najtrwalszy trunek na świecie. Sekret tkwi w warunkach dojrzewania, a konkretniej w wysokiej temperaturze. Portugalskie wina deserowe jak sama nazwa wskazuje podawane, są do ciast, lodów, wypieków jagodowych i owocowych, mlecznej czekolady. Białe i czerwone wino słodkie z powodzeniem łączą się z niebieskimi serami, owocami morza, foie gras, białym mięsem, czerwonymi z pikantnymi i spleśniałymi serami, soloną szynką, przekąskami mięsnymi. Zalecana temperatura serwowania win elitarnych wynosi 14-16 °C.

Deserowe wino hiszpańskie?

Hiszpania jest trzecim co do wielkości na świecie producentem wina. Pod względem areału upraw zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce na podium. Przekłada się to bezpośrednio na bogactwo i różnorodność oferowanych przez lokalnych mistrzów trunków z winogron. Oprócz klasycznych win wytrawnych i półwytrawnych (także musujących) znajdziemy tam bowiem również rozkoszne słodkie wina hiszpańskie. A zatem słodkie wino z Hiszpanii możemy opisywać ze względu na kilka jego cech charakterystycznych. Pierwszorzędne znaczenie ma oczywiście barwa trunku i odmiana winorośli wykorzystana do jego produkcji. Musimy jednak zwrócić uwagę również na inne czynniki, także na moc wina. Niewątpliwą atrakcją tej części świata jest bowiem mocne słodkie wino hiszpańskie, takie jak kultowa Sherry z winorośli uprawianych w regionie Jerez w Andaluzji. Trunek ten od stuleci zyskuje zwolenników wśród najbardziej wymagających koneserów. Zarówno przez swój dojrzały bukiet, jak i wyrazisty smak, który idzie w parze z doskonale zintegrowanym alkoholem. Mocne słodkie wina hiszpańskie Sherry to bardzo bogata kategoria, w której goszczą takie rodzaj win jak Sherry Oloroso, Sherry Pedro Ximenez czy wybitnie deserowe Sherry Cream.

Jakie wino do deserów??

Desery w każdej postaci cieszą się ogromną popularnością i uwielbieniem na całym świecie. Słodkie przekąski podawane po obiedzie cieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wszelkiego rodzaju ciasta, torty, lody kremy i tym podobne warto podkreślić dobrym winem. Jednak, aby połączenie słodkości z winem stanowiło przyjemne doznania, warto wiedzieć, który z trunków będzie odpowiedni do wybranego deseru. Niewątpliwie główną cechą wina do deseru będzie słodycz, dlatego powszechnie przyjęło się, że wybrany alkohol powinien być co najmniej tak samo słodki, jak deser. Aby, więc wybrać dobre wino należy upewnić się, z jakim typem deseru mamy do czynienia zwracając uwagę na jego strukturę, temperaturę podania, dodatki i ogólny charakter. Idealne będą na przykład słodkie wina odmiany Cabernet sauvignon, Sauvignon blanc, tokaje, ale jeśli w grę wchodzą też desery bardziej wytrawne, to oczywiście również włoskie musujące prosecco extra dry czy inne jakościowe wino półwytrawne

Wina deserowe — jakie wybrać?

Najsłynniejszymi winami deserowymi są między innymi: Tokaj Aszu, Madera, Eiswein, Sauternes, Moscatel de Setubal, wino Porto. Wina deserowe można oczywiście również łączyć z delikatnymi przekąskami, zwłąszcza owocami i deserami. Niektórzy koneserzy wolą jednak już nic więcej do lampki wina deserowego nie podawać. Wina deserowe najchętniej piją Panie, choć i wśród Panów nie brakuje wielbicieli tych trunków. Dobre wina deserowe to wspaniały pomysł na prezent, zwłaszcza że mogą one długo leżakować i dojrzewać całe wieki. Na aukcjach pojawiają się czasem butelki mające ponad 200 lat, zwłaszcza jeśli chodzi o najtrwalsze wino na świecie, czyli Maderę. Podsumowując: Winem deserowym nazywane są zarówno słodkie, jak i półsłodkie wina, które serwuje się po posiłku do ciast, owoców i innych deserów. Wina deserowe cechują się większą zawartością alkoholu od win wytrawnych (od 14 do 22%). Powstają zazwyczaj w wyniku przerwania fermentacji moszczu i dodania alkoholu, co pozwala zachować wysoki poziom słodkości oraz przekłada się na moc tego typu trunków. Do produkcji wina deserowego w sposób naturalny potrzebne są dojrzałe szczepy winogron, bardzo bogate w cukry.

Wyświetlanie 1–9 z 26 wyników