Wina półsłodkie

Najlepsze wina półsłodkie posiadają zbilansowaną kwasowość i nie przytłaczają zbyt słodkim posmakiem, w bogatych bukietach wyraźnie wyczuwalne są nuty owocowe i kwiatowe. Ten rodzaj wina wytwarzany jest z każdego rodzaju szczepu, dlatego z łatwością wybierzesz wino półsłodkie czerwone, białe lub różowe. Wina półsłodkie to częsty wybór nie tylko początkujących entuzjastów wina, ale też doświadczonych Koneserów. Wytwarza się je ze szczepów winorośli dających słodkie owoce, uprawiane są w ciepłym i słonecznym klimacie. Z całą stanowczością nie służą im deszcz i pochmurna pogoda. Zawartość cukru w takim winie waha się między 10 a 45 g na litr alkoholu. Cukier zawarty w winie pochodzi z winogron użytych do produkcji trunku i jest zupełnie naturalny. Zatem jeśli wino wytrawne jest dla Ciebie zbyt ciężkie, kwaśne lub taniczne, a wino słodkie przytłacza cię swoją słodyczą to wino półsłodkie, będzie Twoim rozwiązaniem. To prawdziwy kompromis między kwasowością a słodyczą, a smak tego wina przeniesie Cię na inny poziom rozkoszy. Jeśli chodzi o oznaczenie wina półsłodkiego to zazwyczaj, będzie się ono, ukrywało pod etykietami z napisem: semi–sweet lub medium-sweet, czasami też semi dolce, semi dulce, amabile, moelleux, lieblich lub feledes. Oznaczenie takowe różne dla poszczególnych krajów.
Jeśli chodzi o wina półsłodkie białe, sporo jest także lokalnych odmian winogron, ale to nie z ich owoców tworzy się najpopularniejsze trunki. Białe wino półsłodkie powinno być dość lekkie, cukier nie powinien zabić orzeźwiającego charakteru. Chardonnay to szczep, który na to pozwala. Jest kosmopolityczny, więc wina białe z niego produkuje się prawie wszędzie i nadaje się na prezent, ponieważ jest szczepem znanym i wysoko cenionym, a przede wszystkim dlatego, że tworzy naprawdę dopracowane, złożone, ale przyjemne wina. Drugi szczep, który daje owoce pełne cukru i smaku to Rkatsiteli. Wina po krótkiej fermentacji są pełne letnich, słonecznych aromatów, a ich smak nie jest płaski. To dość popularna odmiana, która daje wina przyjazne i dla osób niemających wielkiego doświadczenia w degustacji i dla wyrobionych podniebień.

Czytaj dalej…

Dobre wina półsłodkie. W jaki sposób je wybrać?

Winem półsłodkim możesz się delektować, jeśli dobrze równoważy ono wytrawną i słodką stronę spektrum. Takie trunki mogą pochodzić z wielu stron świata – produkcja wina półsłodkiego odbywa się praktycznie wszędzie, ale nigdzie w dużych ilościach. Półsłodkie wino czerwone i wino białe stanowią raczej dodatek do podstawowej produkcji większości regionów. Warto skupić się na tym, żeby kupowane wino białe było świeże, jeśli ma mieć wyraźniej wyczuwalny cukier. Wino czerwone, nawet półsłodkie, może być leżakowane, ale półsłodkie wina na ogół dojrzewają szybciej od wytrawnych.

Białe wino półsłodkie — smak i aromat

Białe wino półsłodkie to jeden z popularniejszych rodzajów wina, a jego atrakcyjność tkwi głównie w delikatności — dzięki temu, nawet osoby, które na co dzień nie piją wina, polubią jego smak. To właśnie dzięki uniwersalności i umiarkowanej słodyczy, wina te są wybierane na różne uroczystości. Świetnie trafia ono bowiem w różne gusta i preferencje. Białe wino półsłodkie charakteryzuje się równowagą słodyczy i goryczy. Bukiet trunku zależy od wyboru konkretnego szczepu i kraju pochodzenia. W większości przypadków będziesz mieć jednak do czynienia z owocowymi i wysublimowanymi smakami. Wartość spożywcza wina półsłodkiego białego jest większa od wytrawnego i zbliżona swoim bilansem do słodszych odmian.

Wino gruzińskie półsłodkie

Wina gruzińskie to najstarsze wina na świecie! Wino w Gruzji produkowane jest tradycyjnie i z lokalnych winogron, które dają słodki smak i owocowy zapach. Gruzińskie wina półsłodkie to głębia smaku i wyjątkowy bukiet aromatyczny. Propozycje idealne na różne okazje — od romantycznej kolacji, poprzez spotkania z przyjaciółmi, aż do uroczystości rodzinnych. Wina gruzińskie są bardzo nietypowe z kilku powodów. Najważniejszym jest fakt, że udało się tu uniknąć tworzenia olbrzymich monokultur kosmopolitycznych. Spora część winnic bazuje albo na owocach winogron saperavi, albo winogron rkatsiteli. Do najbardziej popularnych należą:
Pirosmani – półsłodkie białe wino, kupaż szczepów Tsolikauri (40%) i Tsitska (60%);
Alaznis Veli – półsłodkie białe wino o niskiej zawartości alkoholu, od 9 do 11%. Kupaż kilku szczepów, m.in. Rkatsiteii, Tetra, Tsolikauri;
Akhasheni – półsłodkie czerwone wino o czekoladowym posmaku, produkowane z winogron szczepu Saperavi pochodzących jedynie z podregionu Gurdzhaani w Kachetii;
Kindzmarauli – wysokiej jakości półsłodkie wino czerwone, produkowane z owoców szczepu Saperavi uprawianych w rejonie Kachetia;

Wino włoskie półsłodkie

Wina włoskie półsłodkie to, zgodnie z prawem europejskim, te, które zawierają w sobie nawet do 45 gramów cukru w przeliczeniu na litr trunku. Trunki w półsłodkim wydaniu bywają nazywane, ze względu na miejsce pochodzenia i docelowy rynek, w różny sposób. Znajdziemy zatem na ich etykietach określenia takie jak np. semi sweet, demi sweet, demi doux czy lieblich. Wina włoskie półsłodkie określane są natomiast jako wina demi dolce lub semi dolce i to właśnie na tego typu oznaczenia powinniśmy zwracać szczególną uwagę, poszukując smakowitych trunków z Italii!
Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nieco inaczej wygląda kwestia oznaczania stopnia słodkości win musujących. Wino półsłodkie z bąbelkami może zatem być opisywane jako dry, medium dry lub demi sec. Wynika to ze stosowania kategorii win musujących bardzo słodkich – opisywanych np. jako dolce. Między nimi a winami półwytrawnymi mieszczą się aż dwie inne kategorie – wina średnio słodkie i słodkie. Jak możemy się przekonać – reprezentanci obu tych grup nazywani bywają po prostu, zwłaszcza na kontr-etykietach, trunkami półsłodkimi. I to powinniśmy mieć zatem na uwadze, wybierając wino włoskie półsłodkie o pożądanym przez nas profilu. Pamiętajmy, że wina półsłodkie to imponujące bogactwo i różnorodność smaków – znajdziemy bowiem wśród nich zarówno napitki zbliżone pod względem słodkości do uniwersalnych półwytrawnych, jak i te, którym zdecydowanie bliżej do kojarzących nam się z beztroskim czasem win słodkich.

Wino włoskie półsłodkie – rodzaje win włoskich

Włochy to kraj, którego tradycje winiarskie sięgają czasów starożytnych, a przy tym największy aktualnie – lub jeden z największych, w zależności od źródła danych – światowy producent wina. Półwysep Apeniński, dzielący się na mnóstwo wartych bliższego poznania regionów winiarskich. Niektóre z wykorzystywanych przez włoskich mistrzów odmian winorośli to: Sangiovese, Glera, Barbera, Primitivo, Garganega, Pinot Gris, Fiano, Refosco oraz uniwersalne odmiany międzynarodowe jak Muscat, Merlot, Cabernet Sauvignon czy Syrah. O tym, czy w danym przypadku możemy mieć do czynienia z winem włoskim półsłodkim, w o wiele większym stopniu niż dobór owoców (choć i ten nie pozostaje bez znaczenia) decyduje metoda produkcji. Aby bowiem powstało dobre włoskie wino półsłodkie, pomost między winem półwytrawnym a słodkim, fermentacja musi zostać przerwana w odpowiednim momencie, zanim cały cukier resztkowy zamieni się w alkohol i na tyle późno, by uzyskany specjał nie przytłaczał swoją słodkością.

Bułgarskie wina półsłodkie

Historia lokalnego winiarstwa sięga co najmniej 5000 lat. Naukowcy uważają, że po raz pierwszy wino zaczęto produkować w czasach Traków. Silne tradycje winiarskie pozwalają dziś produkować przyzwoite białe i czerwone wino bułgarskie, porównywalne pod względem jakości z Francją i Włochami, a przy tym w korzystnej cenie. W Bułgarii na poziomie legislacyjnym zdefiniowano 5 stref produkcji wina: Równina Dunajska znajduje się na północy kraju, stąd pochodzą wysokiej jakości bułgarskie wytrawne wina białe, wina musujące wytwarzane tradycyjną metodą, a także wina czerwone o jasnej owocowości. Morze Czarne rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Tutaj z międzynarodowych odmian Chardonnay, Muscat ottonel, Sauvignon Blanc i Riesling wytwarzają delikatne wytrawne i półwytrawne białe wina z Bułgarii. Nizina tracka — starożytny Region Winiarski W Południowej Bułgarii. To królestwo gęstych bułgarskich czerwonych win z cabernet sauvignon i lokalnej odmiany mavrud. Znajduje się tu słynna Winiarnia Todoroff Winery. Dolina Róż leży na południowych stokach Gór bałkańskich. W Słowenii, Moskovcu, Karlova i Jambola produkuje się wytrawne i półwytrawne białe wina bułgarskie o przyjemnym świeżym smaku i wyraźnym owocowym aromacie. Dolina rzeki Struma należy do południowo-zachodniej części kraju. Klimat jest podobny do śródziemnomorskiego, idealnie nadaje się do czerwonych winogron. Tutaj mogą pracować z autochtoniczną odmianą szerokich młynów winorośli, z których powstają doskonałe bogate wina o wysokim potencjale starzenia. W Bułgarii monitoruje się jakość win zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej. Wiele odmian jest autochtonicznych, to znaczy charakterystycznych dla tego obszaru i nie rośnie w innych regionach.

Wyświetlanie 1–9 z 51 wyników