Kanadyjska whisky

Kanadyjska whisky to prawdziwa legenda w świecie alkoholi, często uznawana za trunek narodowy Kanady. Jej wyjątkowy charakter i niepowtarzalny smak przyciągają miłośników na całym świecie, choć czasem bywa pomijana na rzecz innych rodzajów whisky. Co sprawia, że jest tak specjalna? Whisky kanadyjska to jeden z najciekawszych alkoholi typu whisky na świecie. Jest zdecydowanie łagodniejsza od klasycznej whisky irlandzkiej, a nawet od popularnej whisky amerykańskiej. Koneserzy nie uważają tego jednak za ujmę, a wręcz za ogromny walor smakowy whisky kanadyjskiej. Whisky kanadyjską można więc porównać do samych Kanadyjczyków – subtelna, łagodna, przystępna, ale wciąż z charakterem. Pomimo iż whisky kanadyjska jest o wiele mniej popularna od amerykańskiej czy z Wysp Brytyjskich, posiada własne grono miłośników, które powiększa się z roku na rok. Jest to whisky, która wyróżnia się na tle innych destylatów. Delikatniejsza od amerykańskich odpowiedników, zdecydowanie nie ma tak intensywnego aromatu, jak niektóre szkockie single Malty. To właśnie ta subtelność sprawia, że kanadyjska whisky jest niepowtarzalna i zniewala swoją wyjątkową harmonią smaków.

Czytaj więcej…

Krótka historia whisky kanadyjskiej

Początki whisky kanadyjskiej sięgają pierwszej połowy XIX wieku i związane są ze szkockimi imigrantami, przybywającymi do Nowego Świata. Przywieźli oni ze sobą rodowe receptury ze swojej ojczyzny. Jednakże, wraz z napływem ludności holenderskiej oraz niemieckiej, do mieszanki zbóż coraz częściej trafiało żyto. Dzięki temu whisky Kanada powszechnie określana była mianem „żytniej” nawet w sytuacji, gdy podczas produkcji ten rodzaj zboża nie był wykorzystywany.
Nietypowy przepis, związany z możliwością dodawania innych trunków do whisky z Kanady, ma swoje korzenie w sposobie na obejście wysokich podatków. Nakładano je na alkohole wwożone na teren Stanów Zjednoczonych. USA stanowi główny kierunek eksportu dla Kanady, toteż utrzymanie otwartych kanałów sprzedaży, leżało w interesie destylatorów z północy. Z tego powodu do whisky Kanadyjskiej dodawano 1/11 albo 9,09% trunków ze Stanów Zjednoczonych. Taka ilość umożliwiała zaklasyfikowanie alkoholu, jako wyrobu pochodzącego w części z USA. Efektem były znacznie niższe podatki, a zasada 9,09 stała się znakiem rozpoznawalnym whisky kanadyjskiej. Obecnie do mieszanki dodaje się również trunki z m.in. Hiszpanii.

Jak powstaje whisky kanadyjska?

Kanadyjska whisky to w większości przypadków mieszanka wielu destylatów pozyskiwanych z różnych zbóż – kukurydzy, żyta, jęczmienia czy pszenicy. Whisky kanadyjska w stylu blended zamiennie bywa nazywana whisky żytnią (rye whisky), choć destylaty żytnie stanowią zazwyczaj jedynie jeden z komponentów blendów. Dominującą metodą destylacji jest destylacja kolumnowa. Przed zabutelkowaniem każdy z destylatów musi mieć za sobą przynajmniej 3 lata dojrzewania w beczkach z amerykańskiego dębu. Jak możemy przeczytać w wielu źródłach, moment mieszania destylatów przez kanadyjskich master blenderów jest zawzięcie chronionym przez nich sekretem i ma bardzo duży wpływ na łagodny charakter trunków z tego kraju. Po zakończeniu procesu maturacji whisky kanadyjska jest rozcieńczana wodą celem osiągnięcia pożądanego poziomu alkoholu, jednak nie niższego niż 40%. Prawo kanadyjskie stanowi ponadto, że do kanadyjskiej whisky mogą być dodawane różnego rodzaju dodatki aromatyzujące, nie mogą one jednak odbierać trunkom ich oryginalnego charakteru.
Czym whisky Kanadyjska wyróżnia się na tle konkurencji?
Na pierwszy rzut oka, wymagania prawne wobec whisky kanadyjskiej nie różnią się od jej odpowiedników z Europy. Przygotowanie zacieru oraz destylacja musi odbywać się na terenie Kanady. Dotyczy to także dojrzewanie, którego czas wynosi minimum trzy lata. Zawartość alkoholu na poziomie przynajmniej 40% również nie odbiega od światowych norm. Unikalne cechy whisky Kanada ukryte są nieco głębiej. Pierwszą z nich jest wykorzystywanie szerokiej gamy zbóż, co wpływa na smak trunku. Obecność kukurydzy nadaje słodszych nut, podczas gdy żyto odpowiada za ostre i bardziej wyraziste doznania podczas degustacji. Lekki charakter trunku sprawia, że jest on idealnym wyborem podczas przygotowywania drinków. Dotyczy to zarówno koktajli bardziej wytwornych, jak i imprezowych mieszanek z napojami gazowanymi.
Większość whisky z Kanady to trunki mieszane, co umożliwia wykreowanie unikalnego smaku. Ostatnie lata zaowocowały jednak kilkoma pełnokrwistymi single maltami spod znaku klonowego liścia. Kolejną, istotną cechą whisky Kanada, jest możliwość wykorzystania zarówno barwników karmelowych, jak i dodatków wpływających na smak. Dotyczy to również innych trunków, pod warunkiem, iż było one leżakowane przez przynajmniej 2 lata. Oznacza to, że whisky z Kanady mogą być mieszane w celu uzyskania niespotykanego w żadnym innym zakątku świata bukietu smakowego. Jest to zarazem cecha, która dla niektórych purystów obniża walory whisky kanadyjskiej. Z kolei koneserzy wysoko cenią sobie właśnie zróżnicowany profil tego trunku.

Najlepsza kanadyjska whisky – Rodzaje kanadyjskiej whisky

Istnieje wiele kanadyjskich whisky, które cieszą się opiniami trunków wartych każdej ceny. Gdybyśmy pragnęli odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najlepsza kanadyjska whisky, z pewnością musielibyśmy wymienić wiele marek doskonale znanych w kręgach koneserów na całym świecie. Oto niektóre z nich:
– Hiram Walker. Pod szyldem tego klasycznego brandu występują m.in. whisky Wiser’s (jak opisywana wyżej królewska 1998 Ex Libris Smaller Hero), Canadian Club czy w końcu Hiram Walker Special Old. Destylarnia Hiram Walker & Sons mieści się w Windsor w Ontario.
– Do grona najlepszych whisky kanadyjskich z pewnością musimy zaliczyć te produkowane przez markę Alberta Premium, wywodzącą się z Calgary w prowincji Alberta. Prawdopodobnie to właśnie w nich gustował Jim Lahey z Chłopaków z baraków!
– Seagram’s Crown Royal. Brand dostarcza koneserom szlachetną whisky kanadyjską Crown Royal oraz równie poważną wśród znawców whisky Seagram’
– Century Distilling. Destylarni w Vancouver zawdzięczamy wiele bardzo dojrzałych whisky mieszanych, w tym cenne pozycje kilkunastoletnie.
– Highwood Distillery. Kolejna w naszym zestawieniu marka wywodząca się z Alberty. Ta działająca od około 40 lat destylarnia zdążyła już wpasować się w gusta koneserów poszukujących nowych wrażeń. Dlaczego? Otóż słynąca z żytniej whisky wytwórnia oferuje także szereg aromatyzowanych whisky poszerzających horyzonty smakowo-zapachowe odkrywców
– Glenora Distillers. O ile większość whisky z Kanady to propozycje w stylu blended, o tyle znajdziemy też ciekawe whisky single malt z tego kraju. Specjalizuje się w nich właśnie przywołana destylarnia Glenvile z Nowej Szkocji.

Kanadyjska whisky – jak ją degustować?

Kanadyjska whisky ze względu na łagodny smak i aromat nie wymaga żadnych dodatków w stylu wody czy kości lodu. Bez problemu będą cieszyć się nią w wersji solo nawet początkujący miłośnicy whisky. Jeśli jednak szukasz inności lub lubisz eksperymentować z alkoholem, to powinieneś spróbować słynnego kanadyjskiego drinka, który składa się z kanadyjskiej whisky i syropu klonowego. Tego typu koktajl z powodzeniem może zastąpić poobiedni deser. Warto zaznaczyć, że niektóre whisky z Kanady posiadają oznaczenie „maple” (ang. Klon) na etykietach. Nie oznacza to jednak, że są z dodatkiem syropu klonowego, a to, że leżakowanie wykańczane było w beczkach z drewna klonowego, które nadaje alkoholowi jeszcze ciekawszego aromatu.

Kanadyjska whisky cena

Kanadyjskie whisky w Polsce nie stanowią dominującego elementu półkowego krajobrazu, jednak z pewnością są widokiem coraz częstszym. Choć warto pamiętać, że niekiedy whisky kanadyjskie, których cena nie zwala z nóg, znajdziemy też w dyskontach. W poszukiwaniu najciekawszych propozycji z tej kategorii warto też zawsze zajrzeć do naszego sklepu.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.