Japońska whisky
Whisky Japońska historia
Podczas gdy Japonia była tradycyjnie najbardziej znana ze względu na swoją sake. Jednak szybko się to zmieniło i obecnie ma też szeroko rozwinięty przemysł produkcji japońskiej whisky. Jest ona niezwykle chwalona przez koneserów trunku. Historia japońskiej whisky to zaledwie sto lat. Trunek przybył do Japonii ze Szkocji, i odniósł tak niebywały sukces. Dzisiaj japońskie whisky należą do najdroższych, najbardziej cenionych i najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów whisky świata. Za ojców japońskiej whisky uchodzą Shinjiro Torii i Masataka Taketsuru. Pierwszy jako młody chłopak rozpoczął pracę u swego wuja, produkującego napoje alkoholowe, w tym piwo. Drugi był zatrudniony jako chemik w firmie alkoholowej. Jednak obu bardzo interesowało destylowanie whisky i tak Masataka Taketsuru udał się na studia chemiczne na Uniwersytet Glasgow, a także odbył praktyki w destylarniach, skrupulatnie wszystko notując. W 1899 roku Shinjiro Torii założył własną firmę alkoholową, następnie w 1923 roku w pobliżu Kioto i Osaki założył pierwszą japońską destylarnię – Yamazaki Distillery. Z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie na whisky w 1973 roku wybudowano Destylarnię Hakushu. Założona przez Shinjiro Torii firma od 1963 roku nosi nazwę Suntory, która poza Japonią jest właścicielem takich szkockich marek whisky jak Bowmore, Auchentoshan, Glen Garioch. Po powrocie ze Szkocji Masataka Taketsuru współpracował z Shinjiro Torii w uruchomieniu wspomnianej Destylarni Yamazaki. Następnie wyruszył na północ na Hokkaido, gdzie w 1934 roku założył destylarnię Yoichi. Przy wyborze miejsca budowy obu destylarni decydujące były warunki klimatyczne. A mianowicie czysta woda, świeże powietrze i dostęp do jęczmienia. Firma Masataki Taketsuru później przyjęła nazwę Nikka Whisky Distilling i obecnie ma w Japonii, podobnie jak Suntory, dwie destylarnie – Yoichi i Miyagikyo. Również ten koncern zdecydował się na zakup szkockiej destylarni – Ben Nevis.
Czytaj więcej…
Whisky Japońska produkcja
Obydwie firmy dysponują ogromną liczbą alembików, kolumn i innych aparatów do destylacji, co pozwala wyprodukować dowolny profil whisky. Stosują jęczmień natofrowany i bez torfu, różne kolonie drożdży do fermentacji, różne beczki, m.in. po: bourbonie, sherry, ale też z japońskiego dębu mizunara, czy po japońskich likierach i winach owocowych. Różny czas fermentacji i destylacji także wpływają na profil smakowy poszczególnych japońskich whisky. Japońska whisky nie podlega restrykcyjnym przepisom. Jedyna definicja jest taka, że ma to być alkohol zrobiony ze zboża jednak nie z ryżu i leżakowany w dębowych beczkach. Może to być dowolna mieszanka zbóż, nie jest określony minimalny wiek destylatu, a nawet minimalna moc. Co ciekawe, japońska whisky nawet nie musi być robiona z japońskich surowców, czy destylowana lub starzona w Japonii. W rezultacie jest na rynku bardzo wiele „japońskich” marek, które zawierają wewnątrz whisky z różnych stron świata, ale nie z Japonii. W przypadku jednak eksportu whisky z Japonii do Europy musi ona spełniać wymogi określone przez Unię Europejską dla kategorii whisky, a więc musi być starzona minimum przez trzy lata w dębowych beczkach i mieć minimum 40% alkoholu.
Produkcja japońskiej whisky bardziej przypomina irlandzką destylarnię w Midleton, gdzie powstaje m.in. Jameson, niż gorzelnie szkockie. Tym, co przyciąga wielu fanów whisky do japońskich destylarni, jest ich mistrzostwo w sztuce mieszania. Destylatorzy w innych krajach produkujących whisky na ogół pracują z jednym rodzajem destylatorów, a następnie kupują lub handlują destylatem z innymi producentami whisky, aby uzyskać różne smaki do mieszania. W Japonii producenci nie wymieniają się zapasami, więc każdy z nich musi produkować różne rodzaje whisky słodowej i zbożowej, tak aby móc stworzyć wyjątkową whisky. Destylarnie zazwyczaj mają wiele rodzajów destylatorów, a także wiele różnych beczek – po porto, sherry, czerwonym winie, burbonie, punchery, oksefty. Sa to zazwyczaj bardzo ogromne beczki około 400-500 litrów. Dzięki czemu mogą tworzyć bogate mieszanki całkowicie z własnego destylatu. Japończycy cenią naturę i odzwierciedla to proces produkcji whisky. Mieszanie ma tę zaletę, że niektóre japońskie whisky są przyjazne nawet dla nowicjuszy. Drugą zaletą jest to, że japońska whisky jest stosunkowo „food friendly”. Japońska whisky zwyczajowo jest lżejsza, o wiele łagodniejsza niż w przypadku innych whisky i ma to związek z japońskim pragnieniem picia whisky wraz z jedzeniem.
Whisky japońska – czym się cechuje?
Zarówno smak i zapach jest bardzo delikatny. Zazwyczaj przeważają smaki lekko słodkie podobne do migdałów, rodzynek czy ciast uzupełniane przez czerwone owoce. Japończycy zazwyczaj spożywają whisky z dużą ilością wody lub lodu. W przeciwieństwie do innych krajów produkujących whisky, Japonia nie ma żadnych restrykcji związanych z tworzeniem tego alkoholu. Jedyną zasadą jest to, że whisky japońska ma być zrobiona ze zboża i musi leżakować w drewnianych beczkach. Nie ma reguły co do rodzaju zboża, czasu leżakowania ani mocy alkoholu, przez co istnieje wiele japońskich whisky, które nie mają nawet 40%. Warto wspomnieć o tym, że whisky japońska nie musi być produkowana w Japonii! Przez ten fakt wiele marek tworzy swoje japońskie alkohole, które z Krajem Kwitnącej Wiśni nie mają nic wspólnego. Na szczęście Unia Europejska wprowadziła swoje wymogi dotyczące eksportu whisky z Japonii, dzięki czemu alkohol, który znajdziemy na naszych półkach sklepowych musi mieć minimum 40%, a jego minimalny czas leżakowania powinien wynosić 3 lata.
Najlepsza japońska whisky
Japońska whisky zdobyła dużą popularność w ciągu ostatnich kilku lat, a kilka jej marek szczególnie zapadło w pamięci koneserów z całego świata. Oto najpopularniejsze marki japońskiej whisky, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
Yamazaki – to najstarsza destylarnia w Japonii, założona w 1923 roku. Yamazaki produkuje różne rodzaje whisky, w tym japoński single malt whisky, blended whisky i whisky zbożowe. Każdy trunek to najprawdziwsza jakość, choć cena japońskiej whisky Yamazaki może zrobić wrażenie niekoniecznie pozytywne. Jest ona jednak adekwatna do perfekcji zamkniętej w butelce.
Nikka – to druga co do wielkości destylarnia w Japonii produkująca japońską whisky. Została założona przez Masataka Taketsuru, który był jednym z pierwszych Japończyków studiujących produkcję whisky w Szkocji. Nikka produkuje zarówno japoński single malt, jak i japoński blended whisky.
Hibiki – to marka blended whisky (japońska whisky mieszana) produkowana przez Suntory, jednego z największych producentów alkoholi w Japonii. Hibiki to bardzo gładka i delikatna whisky, która zdobyła uznanie koneserów na całym świecie.
Taketsuru – to marka whisky produkowana przez destylarnię Nikka i nazwana na cześć Masataka Taketsuru, założyciela destylarni. Taketsuru to single malt whisky, która jest uważana za jedną z najlepszych japońskich trunków.
Hakushu – to destylarnia whisky położona w górach na wyspie Honsiu. Hakushu produkuje zarówno single malt, jak i blended whisky, a ich alkohole często charakteryzuje się nutami owocowymi i ziołowymi.
Kirin – to marka blended whisky produkowana przez Kirin Brewery Company, jedno z największych japońskich przedsiębiorstw piwowarskich. Kirin to łagodna i delikatna whisky, która zyskuje na popularności na całym świecie.
Najbardziej znane destylarnie w Japonii
Najabrdziej znane japońskie destylarnie, nadal działające to Yamazaki (Suntory), Hakushu (Suntory), Yoichi (Nikka), Miyagikyo (Nikka), Chichibu, Fuji-Gotemba, Eigashima, Shinshu Mars.
W 2000 roku swą działalność zakończyła destylarnia Karuizawa znana z tradycyjnych metod produkcji, wykorzystując w produkcji swej whisky jęczmień odmiany Golden Promise. Pochodzące butelki whisky z tej destylarni mają obecnie wartość kolekcjonerską i stanowią doskonałą inwestycję.
Wyświetlanie jednego wyniku