Likiery & Nalewki

Nalewka to wyciąg alkoholowy z ziół, kwiatów, oraz owoców czy korzeni. Większość nalewek to zawartość alkoholu na poziomie 40–45%. Nalewki to alkoholowy wyciąg z owoców oraz innych mieszanek ziołowych, jak również kwiatowych. Nalewki możemy otrzymać na bazie wódki, koniaku, a nawet wina czy ginu. Ogólna nazwa „nalewka” jest obecnie nazwą gatunkową, obejmującą bardzo wiele różnych rodzajów napojów alkoholowych otrzymywanych poprzez macerację, niekiedy później dodatkowo destylowanych.

czytaj więcej

Nalewka historia

Za twórcę nalewki uważa się Hipokratesa, który wytwarzał trunek łączący wino i miód. Dalsze losy nalewki związane są z jej alkoholowym kolegą, bimbrem. Z uwagi na jego mocny, ostry smak postanowili osłodzić go nieco miodem i dodać kilka ziół. Strzeżony tajemnicą przepis na spirytus jakimś cudem dostał się w ręce Arnayda de Villeneuve’a, który postanowił spisać recepturę. Wkrótce później zauważono, że wysoko stężony napój wzmacnia działanie ziół, skąd wyszedł pomysł przepisywania nalewek chorym w ramach lekarstwa. XVI wiek przyniósł ideę nalewki przeznaczonej do zwykłego spożywania. Powstała włoska nalewka rosoglio, następnie produkty Benedyktynów. Popularność trunku rosła na całą Europę. Nalewka do polski dotarła z Francji przez Henryka Walezego. I wtedy to na naszych ziemiach rozpoczęła się era słodkich trunków-kordiałów, likworów i ratafi. Polscy twórcy stworzyli rodzimy krupnik. XVII, XIX i XX wiek to nalewkowy renesans przerwany dopiero II wojną światową. Możemy więc podsumować, że niestety, jako Polska nie wymyśliliśmy nalewek, ale bardzo przypadły nam do gustu, gdy tylko je poznaliśmy i mieliśmy spory wpływ na ich rozwój. Potwierdzają to zachowane przepisy z dawnych lat oraz fakt, że domowa produkcja nalewek nadal należy do popularnych.
Prawie wszystkie przepisy na najsmaczniejsze nalewki opierają się na tych samych zasadach. Najlepsze nalewki powstają z takich składników jak: spirytus lub jakikolwiek inny alkohol, świeże zioła lub owoce i cukier. Można dodawać do nich kolejne składniki, takie jak np. przyprawy czy kawa, które wpłyną na aromat. Najsmaczniejsze nalewki warto przygotowywać już od lipca aż do października, w miarę owocowania krzewów i drzew. Każdy miesiąc obfituje w inne zbiory, których smak z łatwością można zamknąć w szklanej butelce lub karafce.

Rodzaje nalewek:

  • Owocowe, nazywane dawniej ratafiami, np. z malin, jagód, dereni, jeżyn, moreli, pigwy czy wiśni
  • korzenne, np. kardamonowa, imbirowa, nalewka czekoladowa, anyżówka
  • ziołowe, np. benedyktynka, nalewka miętowa
  • miodowe, np. krupnik, wrzosówka, nalewka miodowa
  • inne np. kukułka, nalewka aptekarska, Lipówka, żmijówka

Likier co to za alkohol- historia

To doskonała propozycja dla tych, którzy lubią napoje alkoholowe o delikatnym smaku, są aksamitnie gęste i lekko słodkie. Likiery rozgrzewają i wspaniale łączą się ze słodkimi deserami.
Likier to słodka i gęsta wódka gatunkowa. Nazwa likier wywodzi się od włoskiego liquori. W XVI wieku włoscy alchemicy, pod wpływem kontaktów z Arabami, rozpoczęli produkcję pierwszych wyrobów alkoholowych. Traktowano je jak leki. Niestety ówczesne surowe destylaty spirytusowe miały przykry smak i zapach. Zaczęto je dosładzać słodkim winem i miodem oraz aromatyzować wyciągami z ziół lub olejkami. Tak powstał słynny na całą Europę rosolis (Rosoglio) aromatyzowana olejkiem różanym. Rosolisy bardzo długo uchodziły za najlepsze i najdroższe trunki, podawane na ucztach królów i książąt. Z czasem udoskonalono metody destylacji, poprawiła się jakość spirytusu i nastąpił wysyp wszelkich odmian likierów. W wieku XIX i na początku XX wieku likiery się zdemokratyzowały i stały się bardzo popularne.

Najpopularniejsze likiery- jakie wybrać?

Likiery dzieli się na gatunki w zależności od mocy, zawartości cukru, sposobu produkcji lub rodzaju surowców podstawowych i tak wyróżniamy:

  • Likiery korzenno-ziołowe, które sporządza się przy użyciu aromatycznych ziół i korzeni.
  • Likiery cytrusowe sporządza się z destylatów cytrusowych oraz nalewów na skórki cytrusowe lub naturalne olejki.
  • Likiery owocowe sporządza się z soków owocowych: wiśniowego Cherry Brandy, z czarnej porzeczki Cassis, jeżynowy Blackberry, morelowy Mozart Gold z Austrii.
  • Likiery o swoistym smaku, charakterystycznym dla podstawowego surowca użytego do produkcji, to kminkowy Alasz, anyżowy Anisette, migdałowy Amaretto, kakaowy Cacao-Choix, kawowy Mocca, miętowy Peppermint, ponczowy Punch, jajeczny krem Advocat oraz waniliowy, miodowy Krupnik, porterowy i wiele innych.

Czym różni się likier od nalewki?

Likier jest od nalewki gęstszy i słodszy, a zrobienie go wymaga wprawy. Później trzeba pozwolić mu leżakować dłuższy czas: kilka miesięcy, a nawet rok. Tylko wtedy będzie klarowny, o wspaniałym smaku-owocowym, korzennym albo ziołowo-korzennym. Jeśli nie spełnimy tego warunku, będzie miał wyczuwalny zapach i smak spirytusu. Likier ma od 18% do 50% alkoholu (górną granicę osiągają likiery owocowe i kawowe).

Nalewki na prezent- idealne na wesele

Nalewka na prezent to doskonały wybór dla osób ceniących tradycyjne smaki. Wybierając prezent z nalewką, należy kierować się kilkoma kluczowymi zasadami. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na gust obdarowywanej osoby. Wśród szerokiej gamy smaków nalewek, na pewno znajdziemy coś, co przypadnie do gustu. Dla miłośników owocowych aromatów idealną propozycją będzie nalewka wiśniowa, jabłkowa czy nawet malinowa. Z kolei dla entuzjastów mocniejszych doznań warto polecić nalewkę orzechową czy kawową. Wybierając nalewkę na prezent, warto zwrócić uwagę na okoliczności. Na przykład, do świętowania ważnych jubileuszy czy uroczystych kolacji, polecane są bardziej wyrafinowane smaki – czekoladowa nalewka czy ta z subtelnym aromatem ziół. Nalewka na prezent to także świetny pomysł na prezent dla przyjaciół i rodzin. Jednak to nie jedyne zastosowanie nalewek, idealnie one wpasują się również w przyjęcie weselne i coraz większe grono sięga po nie jako podziękowanie dla gości. Wyśmienite nalewki na wesele to również zdecydowanie najważniejsza część udanego wiejskiego stołu. Piękna butelka oraz wyśmienite wypełnienie tworzą idealną nalewkę na wesele. Nalewki weselne mają tę przewagę nad whisky czy bimbrem, że mogą wpasować się w gusta szerszego grona odbiorców. Nie każdy przepada za smakiem i wyrazistością szkockiej i tym podobnych alkoholi, natomiast owocowe nalewki smakują niemal każdemu. Mini nalewki dla gości weselnych to doskonały pomysł na sprawienie bliskim niepowtarzalnej pamiątki, a także uhonorowanie ich w tym wyjątkowym dniu. Elegancka buteleczka z indywidualną grafiką oraz napisem informującym o okazji, będzie cieszyć oko i z pewnością zrobi wrażenie na przybyłych. Niezależnie od tego, czy nalewkę weselną przygotujesz samodzielnie, z pomocą bliskich lub zwyczajnie ją kupisz, możesz mieć pewność, że będzie to strzał w dziesiątkę.

Wyświetlanie 1–9 z 11 wyników