Cydr
Cydr to lekki i orzeźwiający, niskoprocentowy alkohol z jabłek. Cydr to coraz popularniejszy w Polsce napój alkoholowy. Nie jest to ani piwo, ani wino – choć proces jego produkcji na różnych etapach przypomina wytwarzanie tych trunków. Kochają go mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, a jego historia jest tak długa, jak wiedza o sposobach fermentacji owoców. Czym jest cydr, jakie są jego odmiany i jak się go serwuje? Jakie drinki z cydrem warto znać?
czytaj więcej
Cydr- historia — ile procent?
Historia cydru rozpoczęła się już w starożytności. Pierwsze wina jabłkowe robiono w II tysiącleciu przed naszą erą w Chinach oraz Egipcie. Chociaż coraz bardziej popularną nazwą jest cydr, niegdyś alkoholowy napój nosił miano jabłecznika. Obecnie największymi producentami cydru jest Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, USA, oraz Niemcy. Pierwsze produkcje, które możemy zauważyć w Polsce, odbywały się w 1571 roku, natomiast na skalę masową od XIX wieku. Produkowany przez fermentację świeżo tłoczonego soku lub koncentratu z soku jabłkowego. Cydr- ile procent? Zawartość alkoholu, który jest w nim zawarty, waha się mniej więcej pomiędzy 1,2-8,5%. Cydr może być gorzki, słodki, gorzko-cierpki i cierpko-słodki. Cydr powstaje w bardzo zbliżonym procesie, porównywalnym do produkcji piwa. Moszcz z jabłek fermentuje na zasadzie górnej fermentacji i przypomina napój winiarski. Proces górnej fermentacji jabłek odbywa się z różnych ich odmian dla uzyskania lepszego i wyrazistego aromatu. W przeciwieństwie do wina na etapie fermentacji nie dodaje się jednak cukru, a konkretne odmiany drożdży. Wykorzystywane mogą być jabłka bezpośrednio zebrane lub także jabłka leżakujące i dojrzewające kilka tygodni w chłodniach.
Rodzaje cydru
Cydr dzielimy na zwykły, musujący lub gazowany, który jest dodatkowo nasycany dwutlenkiem węgla, cydr w takim wydaniu przypomina piwo lub wino musujące. Cydr posiada bardzo wiele aromatów, które dzięki temu zachwycają nas również swoimi nutami smakowymi. Może on przybrać delikatne nuty o smaku malin, owoców leśnych, truskawek, czy też gruszek lub brzoskwiń.
Cydr z gruszek
Cydr z gruszek nazywany jest również gruszecznikiem lub perrym. Powstaje z przefermentowanego soku z dojrzałych gruszek i jest pochodną cydru jabłkowego. Smakiem i sposobem wytwarzania jest podobny do produkcji cydru, ale do jego wykonania zamiast jabłek wykorzystuje się gruszki. Początek napoju sięga średniowiecza i powstał w Anglii. Jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. Cydr gruszkowy swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza oczywiście gruszkom, które są bogate m.in. w jod, bor i potas. Oczywiście jak każdy alkohol nie jest wskazany w codziennym menu i powinniśmy spożywać go okazjonalnie. Jest jednak zdecydowanie lepszym wyborem od słodkich win produkowanych z użyciem cukru.
Czym się charakteryzuje się cydr z gruszek i do czego podawać?
Cydr z gruszek ma słodki smak i silny owocowy aromat. Świetnie sprawdza się w upalne dni, ochładzając orzeźwiającym smakiem. Dobrze łączy się z deserami, ciastami, lodami, ale współgra także z daniami głównymi – pasuje do dań z grilla i dojrzałych serów. Cydr charakteryzuje się niską zawartością alkoholu, więc często wybierany jest jako zamiennik tradycyjnych napojów gazowanych. Cydry owocowe najlepiej przygotowuje się w okresie letnim, kiedy jest pełen dostęp do świeżych produktów.
Czy cydr jest zdrowy?
Najlepszy cydr to napój o właściwościach alkalizujących, dlatego dobrze wpływa na procesy trawienne. Stymuluje produkcję soków żołądkowych i działa antybakteryjnie. W skórce jabłek znajdują się duże ilości pektyn oraz błonnika. Substancje te pozytywnie wpływają na pracę jelit i oczyszczają z toksyn, a tym samym ułatwiają odchudzanie. Szklanka cydru zawiera sporą porcję witaminy C oraz szereg antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i chronią przed groźnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak astma, nowotwory, cukrzyca czy schorzenia układu krążenia. Brytyjscy naukowcy z Brewing Industry Research Foundation wykazali, że 250 mililitrów cydru zawiera tyle samo antyoksydantów co czerwone wino, dotychczas uznawane za najzdrowszy napój alkoholowy na świecie. W napoju znajdziemy również witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B. Ponadto cydr zawiera składniki mineralne takie jak żelazo, sód i wapń. Pod względem kaloryczności cydr i piwo są do siebie podobne. Szklanka napoju to około 80-100 kcal. Najlepszy cydr ma niższy indeks glikemiczny niż piwo, dzięki czemu po wypiciu porcji jabłkowego napoju nie występują nagłe wahania poziomu cukru we krwi. Warto również nadmienić, że przeciwieństwie do chmielowego napoju, tradycyjny jabłkowy trunek nadaje się dla osób z nietolerancją glutenu. Warto jednak tu zaznaczyć, że nawet najlepszy cydr jest alkoholem i należy go spożywać w ograniczonych ilościach.
Zastosowanie cydru
Zastosowanie cydru jest dość szerokie. Latem idealnie chłodzi i orzeźwia, zimą można z niego zrobić aromatyczny grzaniec. Jabłkowy napój wykorzystuje się również do gotowania. Słodko-kwaśny smak dobrze komponuje się z potrawami z wieprzowiny, dziczyzny i jagnięciny. We Francji dodaje się go do zup — m.in. cebulowej. Może być też stosowany jako składnik marynat do mięs i ryb, zwłaszcza w połączeniu z aromatycznym tymiankiem, miodem i musztardą. Cydr warto też dodawać do deserów i ciast z jabłkami, wanilią i cynamonem. Cydr jest dość uniwersalnym alkoholem, dobrze komponuje się z serami pleśniowymi, wytrawny z serami kozimi, a wszystkie z camembertami i brie. Można je podawać do owoców morza, ryb, drobiu, sałatek, warzyw grillowanych, a także wraz z grillowaną, pieczoną, bądź duszoną wieprzowiną. Do deserów owocowych, czy szarlotki można serwować cydry słodkie.
Jak podawać cydr?
Cydr najlepiej serwować dobrze schłodzony do temperatury około 10-12 stopni Celsjusza. Orzeźwiający napój doskonale smakuje z dużą ilością lodu i plastrem cytryny lub limonki. Aby go nie rozwadniać, można do niego dodać również zmrożone owoce leśne. Ciekawym pomysłem jest także uprzednie pokrojenie świeżych jabłek na cienkie plasterki i włożenie ich na kilka godzin do zamrażarki. Następnie zimne owoce i kilka kostek lodu należy włożyć do szklanki i zalać cydrem. Istnieje także kilka smakowitych koktajli, w których cydr jest jednym z najważniejszych składników. Warto ich spróbować i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania ma doskonale znany od dzieciństwa smak jabłek.
Nasza oferta — najlepszy cydry
Posiadamy bardzo bogatą i wyselekcjonowaną ofertę. Cydr cieszy się coraz większym uznaniem, dlatego już od wielu lat pomagamy w zaopatrzeniu firm, restauracji, oraz klientów indywidualnych. Cydr dostępny w naszym sklepie online, to asortyment pozyskiwany od najlepszych producentów. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci byli zadowoleni z naszych usług.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 5