Jak szybko wytrzeźwieć

Zamiast szukać odpowiedzi na pytanie, jak szybko wytrzeźwieć, lepiej jest po prostu nie przesadzać z alkoholem, ale co zrobić, kiedy stało się: wypiliśmy za dużo, a chcemy lub musimy szybko dojść do siebie? Na samym początku należy zaznaczyć, że nie istnieje metoda, która w magiczny sposób wypłucze z nas cały alkohol. Przedstawione poniżej sposoby pomogą poczuć się lepiej i poprzez pobudzenie procesów metabolizmu w niewielkim stopniu pozwolą przyspieszyć czas potrzebny na strawienie alkoholu.

Jak pozbyć się alkoholu z organizmu?

• Pij dużą ilość wody
Mało kto zdaje sobie sprawę, że alkohol ogranicza działanie hormonu antydiuretycznego — wazopresyny, odpowiedzialnej za wodną gospodarkę organizmu. Z tego względu osoby będące pod wpływem procentów wydalają większą ilość moczu, który składa się z głównej mierze z wody. Niestety zbyt duża utrata płynów prowadzi do odwodnienia organizmu. To z kolei przyczynia się do pogorszenia stanu osoby będącej pod wpływem alkoholu. Aby poczuć się lepiej, należy się intensywnie nawadniać. Szczególnie poleca się spożywanie dużej ilości wody mineralnej, niegazowanej. Do szklanki wody wrzucić dodatkowo plasterek cytryny lub wcisnąć sok z tego owocu. Zawarta w nim witamina C zwiększa produkcję białych krwinek i pomaga zniwelować alkohol z krwi. Ponadto wspomaga ona eliminację aldehydu octowego i działa przeciwzapalnie. Nie tylko duża ilość wody pomaga. Idealnie sprawdza się również woda z kiszonych warzyw, zawiera duże ilości witaminy C, a to wywołuje zastrzyk energii. Oprócz tego jest źródłem potasu, żelaza, magnezu, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E. Wielką zaletą kiszonek jest to, że wspierają metabolizm tłuszczów, jeśli więc w czasie spożycia alkoholu zjemy tłusty posiłek, warto później sięgnąć po wodę z kiszonek, by przyspieszyć trawienie i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego.
• Zjedz ciepły posiłek
Wypiłeś zbyt dużą ilość trunków i nie czujesz się najlepiej? Sięgnij po ciepły, treściwy posiłek zawierający dużą ilość cysteiny. Ten aminokwas skutecznie przyspiesza detoksykację organizmu i pomaga szybko zniwelować alkohol. Największa ilość cysteiny znajduje się m.in. w jajkach i łososiu. Z tego względu po spożyciu trunków warto sięgnąć po jajecznicę lub łososia na parze.
• Sięgnij po sok warzywny lub zupę
Alkohol skutecznie wypłukuje z organizmu witaminy, minerały i substancje odżywcze. Z tego względu po jego wypiciu możesz czuć się osłabiony. Aby przywrócić swój organizm do odpowiedniego stanu, warto sięgnąć po sok warzywny lub zupę jarzynową bądź pomidorową. Dzięki nim szybko uzupełnisz niedobory mikroskładników i z pewnością poczujesz się znacznie lepiej.
• Weź chłodny prysznic
Nic nie stawia na nogi tak, jak chłodny, orzeźwiający prysznic. Dzięki niemu szybko odzyskasz sprawność psychoruchową. Pamiętaj jednak, że nie zminimalizuje on ilości alkoholu w Twoim organizmie. Dzięki chłodnemu prysznicowy poczujesz się lepiej, lecz nie przywrócisz trzeźwości.
• Przyjmij glukozę
Zastanawiasz się jak wypłukać alkohol z organizmu? Szukasz skutecznego sposobu na wytrzeźwienie? Sięgnij po glukozę! Podczas przemiany alkoholu, wątroba ma problem z prawidłową syntezą cukrów. W efekcie dochodzi do hipoglikemii. Aby uratować organizm, warto podać mu dawkę glukozy, stanowiącej doskonały zastrzyk energii. Dzięki niej organizm szybciej i skuteczniej się odtruwa. Glukozę możesz kupić w każdej aptece. Wystarczy rozpuścić ją w wodzie i pić ok. co godzinę. O szczegóły dotyczące stosowania glukozy zapytaj farmaceutę.
• Sok pomidorowy
Kolejny naturalny sposób na to, jak szybko wytrzeźwieć, przyspieszyć wydalanie alkoholu z organizmu, to sok z pomidorów lub z innych warzyw. Jest źródłem potasu i magnezu oraz witamin, nawadnia organizm. Jednak w zasadzie każda „bomba witaminowa” będzie pomocna, pomoże wspierać organizm, działania, jakie wykonuje wątroba w walce z alkoholem.
Przede wszystkim nie żałuj sobie wody i pij jej sporo. Nie tylko ustrzeżesz się odwodnienia, które grozi po spożyciu alkoholu, ale także szybciej wypłuczesz procenty z organizmu. Picie wody, by szybko wytrzeźwieć, ma też jeszcze jedną zaletę – kolejnego dnia nie będzie cię bolała głowa. Oprócz wody nie zapomnij też o jedzeniu. Sięgnij po coś bogatego w białko i węglowodany. Warto także uzupełnić zapasy witaminy C, którą alkohol wypłukuje z organizmu. Wypicie kawy pomoże nam stanąć na nogi, więc warto po nią sięgnąć, ale musimy pamiętać o jednoczesnym uzupełnianiu wody.
Z nietypowych sposobów na to, jak szybko wytrzeźwieć, zaleca się także wypicie wody… z octem. Dwie łyżki octu ze szklanką wody nie brzmią zbyt zachęcająco, ale są podobno bardzo skuteczną metodą na szybkie wytrzeźwienie.
Reasumując, jeśli przesadzisz z alkoholem, pij:
• przede wszystkim wodę
• witaminę C: sok pomarańczowy, woda z sokiem cytryny, rozpuszczalne tabletki z witaminą C
• kawę, jeśli chcesz stanąć na nogi

Jak wytrzeźwieć po ciągu alkoholowym

Ciąg alkoholowy potocznie określany jako cug alkoholowy jest ściśle związany z chorobą alkoholizmu. Definiowany jest jako stan odurzenia alkoholem dłużej niż 48 godzin. Jest typowy dla fazy chronicznej uzależnienia, ale może pojawić się również w fazie ostrzegawczej, w której pełni rolę odprężenia, ulgi i redukcji napięcia. Istotne jest to, że w fazie chronicznej pełni on funkcję łagodzenia objawów abstynencyjnych, które pojawiają się po znacznym ograniczeniu lub odstawieniu substancji psychoaktywnych. Nieprzyjemne dolegliwości tj. bóle i zawroty głowy, mdłości i wymioty, drżenie ciała, a niekiedy również omamy wzrokowe, wynikają ze spadku stężenia etanolu we krwi, a objawy towarzyszące potocznie określane są mianem kaca. Załagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości możliwe jest poprzez przyjęcie kolejnej dawki alkoholu. Obawa przed ponownym pojawieniem się objawów zespołu odstawionego skutkuje ciągłym, permanentnym alkoholizowaniem się przez dłuższy okres. Stan kilkudniowego bycia pod wpływem alkoholu określany jest jako cug alkoholowy.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Odpowiedź jest prosta, chory musi przestać pić, odstawienie alkoholu to konieczny warunek leczenia. I choć wydaje się to bardzo trudne wielu uzależnionych, wygrało już z nałogiem. Następnym krokiem jest detoks alkoholowy. Podczas detoksu organizm alkoholika zostanie oczyszczony z toksyn, jakie nagromadziły się na skutek długotrwałego spożywania alkoholu. Odtrucie organizmu to bardzo ważny krok. Po detoksie chory powinien rozpocząć terapię, w zależności od potrzeb i preferencji może to być terapia indywidualna, grupowa, stacjonarna lub dzienna.
Warto pamiętać, że ta sama dawka alkoholu inaczej wpłynie na różne osoby. Przeważnie u kobiet zawartość dehydrogenazy alkoholowej oraz wysoki poziom estrogenu ułatwia wchłanianie alkoholu, powoduje większe stężenie alkoholu. Występuje to nawet przy podobnej wadze i poziomie tkanki tłuszczowej. Osoby z różną zawartością tkanki tłuszczowej i jej stosunku do mięśni inaczej reagują na alkohol. Zasadniczo mniej mięśni sprawia, że praca metabolizującej wątroby jest mniej wydajna.

Podsumowując

Nie istnieje żadna skuteczna metoda, która pomoże nam szybko wytrzeźwieć. Po spożyciu alkoholu musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nasz organizm potrzebuje sporo czasu, aby wydalić alkohol w całości z naszego organizmu. Poszukujący odpowiedzi na pytanie jak szybko wytrzeźwieć mogą tylko korzystać ze sposobów, które pozwolą nieco przyspieszyć metabolizm alkoholu, a przede wszystkim nie odczuwać dotkliwych skutków jego nadmiernego spożycia kolejnego dnia. Najlepiej jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i wiedzieć, kiedy powinniśmy zakończyć picie. Pijąc racjonalnie, nie będzie nam potrzebna wiedza o tym, jak szybko wytrzeźwieć.