Co przyspiesza spalanie alkoholu we krwi
Często po mocno zakrapianej imprezie zastanawiamy się, czy rano będziemy mogli spokojnie prowadzić auto. Prysznic, mocna kawa, ćwiczenia? Domowych sposobów na to, jak przyspieszyć spalanie alkoholu z organizmu nie brakuje. Jednak większość z nich nie jest skuteczna. Czy można szybciej wytrzeźwieć? Jak poradzić sobie z zatruciem alkoholowym? Wiele osób niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, jak przyspieszyć metabolizm alkoholu. Bardzo często każdej celebracji towarzyszą trunki o mniejszej lub większej zawartości alkoholu. Podczas przyjęcia często osoby mierzą się z różnego rodzaju rozterkami, które dotyczą aspektów trzeźwienia. Przecież kolejnego dnia trzeba iść do pracy, być w pełni sił, czy też wsiąść za kółko. Metabolizm alkoholu danej osoby ma znaczny wpływ na sam proces trzeźwienia i powrotu do pełnej sprawności. Czy jednak istnieje jakiś aspekt pomagający wytrzeźwieć?
Przyśpieszenie spalania alkoholu we krwi – czy jest możliwe?
Niestety nie istnieją żadne magiczne sztuczki na zwiększenie tempa pozbywania się promili z organizmu. Wszelkie porady i specyfiki, które mogą pomóc nam w walce z kacem, są w stanie jedynie poprawić człowiekowi samopoczucie, ale nie zmniejszą stężenia alkoholu. Dzięki kąpieli, nawodnieniu oraz elektrolitom możemy poczuć się zdecydowanie lepiej, co nie znaczy, że uda nam się w ten sposób szybciej spalić alkohol we krwi. Jak już wspominaliśmy, wątroba nie jest w stanie przetworzyć nieskończonej ilości alkoholu w ciągu godziny. Nawet jeśli po skorzystaniu ze wszystkich możliwych porad na szybkie spalanie alkoholu we krwi, poczujemy się zdecydowanie lepiej i będziemy zdolni do podjęcia wszelkich wyzwań, to nie zapominajmy o jednym, pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę. Dobre samopoczucie nie jest jednoznaczne z brakiem promili w organizmie.
Spalanie alkoholu — co musisz o nim wiedzieć?
Nie da się ukryć, że przyswajanie alkoholu przebiega dość łatwo- wystarczy po prostu spożyć wybraną ilość. Z uwagi na działanie alkoholu bardzo łatwo jest również z nią przesadzić- nic więc dziwnego, że w późniejszym etapie możesz odczuwać negatywne skutki. Nic jednak nie trwa wiecznie- nawet zbyt duża ilość alkoholu w końcu zostanie zniwelowana przez organizm. Zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się alkoholu z wydychanego powietrza? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz wiedzieć, jak tak naprawdę organizm radzi sobie z alkoholem. Warto podkreślić, że sam w sobie jest pewnego rodzaju trucizną, dlatego bardzo trudno jest zniwelować jego działanie. Powszechny kac jest przecież objawem zatrucia alkoholowego. Po spożyciu alkoholu następuje jego spalanie. Na czym ono polega? Spalanie alkoholu jest procesem przebiegającym w wątrobie. Kiedy alkohol tam dociera, niemal niezwłocznie rozpoczyna się jego eliminacja. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak szybko wytrzeźwieć, musisz wiedzieć, że spalanie alkoholu przebiega znacznie wolniej niż jego wchłanianie przez organizm. Spalanie oparte jest na działaniu enzymu zwanego dehydrogenazą alkoholową (ADH). Dzięki niemu alkohol, który dotarł do wątroby, ulega przemianie w aldehyd octowy. W kolejnych etapach spalania alkohol we krwi zamieniany jest na octan, a w końcowej fazie rozkłada się na dwutlenek węgla oraz wodę.
Jak długo organizm spala alkohol?
Może Cię zaskoczyć, że organizm w ciągu godziny jest w stanie spalić od ok. 0,10 do ok. 0,15 promila. Czy jest to dużo, czy mało? Wszystko zależy od tego, ile wypijemy. Spalanie alkoholu uzależnione jest od wielu czynników. Część z nich przedstawiliśmy w naszym artykule. Spróbujemy jednak podać przybliżony czas metabolizmu etanolu przez organizm:
• 250 ml piwa – 3 godziny;
• 1400 ml wina – 7 godzin;
• 360 ml wódki – 10 godzin.
Jak możesz łatwo sprawdzić, wypicie jednej butelki wina powoduje, że organizm będzie metabolizował alkohol co najmniej przez kilka godzin. Do tego czasu nie możesz prowadzić samochodu i innych pojazdów. Wartości te mogą różnić się dla każdego rodzaju alkoholu. Jedno piwo może być mocniejsze od drugiego.
Jak pozbyć się alkoholu z organizmu?
W praktyce jest to bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Wiele powstałych na ten temat teorii to bowiem zwykle mity. Należy zdać sobie sprawę z tego, że metabolizmu alkoholu w żaden sposób przyspieszyć się nie da. Mimo wszystko wiele osób ślepo wierzy, że są na to skuteczne sposoby. Jak pozbyć się alkoholu z organizmu, bazując na takich opiniach? Tak oto ponad 60 proc. respondentów jest zdania, że zrobić to można poprzez:
• sen – 10,8 proc.
• prysznic – 8,9 proc.
• kawę – 7,9 proc.
• picie wody – 4,7 proc.
• wysiłek fizyczny – 4,3 proc.
Tymczasem faktem jest, że przyspieszenie metabolizmu nie jest realne. Pamiętać trzeba, że to bowiem kwestia indywidualna i zależy między innymi od tego, czy w czasie picia alkoholu spożywaliśmy jakieś posiłki. Poza tym tempo metabolizmu alkoholu jest różne w zależności od wieku, wagi czy płci, bo u kobiet w organizmie utrzymuje się on dłużej, aniżeli ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Wiele zależy tutaj od enzymów wątrobowych oraz obecności w przewodzie pokarmowym niezbędnych składników odżywczych. Statystycznie po wypiciu drinka stężenie alkoholu we krwi do wartości szczytowej wzrasta po 40 minutach. Jego utlenienie obliczyć można ze wzoru 100 mg/kg masy ciała/godzinę.
Podsumowanie
Tak więc odpowiedzi na pytanie, jak przyspieszyć metabolizm alkoholu zwyczajnie nie ma. Wszelkie zabiegi, które mają pomóc, sprawiają tylko, że czujemy się lepiej, co nie oznacza, że alkohol z organizmu został usunięty. Niestety świadomość tego ma tylko co piąta osoba. Większość jest niedoinformowana i niestety często za kierownicę wsiada pomimo tego, że poziom alkoholu we krwi nadal jest zbyt wysoki. Jeśli liczysz na złote sposoby na szybsze pozbycie się alkoholu, to niestety nie istnieją.